1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Witaj na stronie Instytutu Sztuki Literackiej
  • Nasza kadra
  • Nasza kadra
  • Nasza kadra
Witaj na stronie Instytutu Sztuki Literackiej

Witaj na stronie Instytutu Sztuki Literackiej

Nasza kadra

Nasza kadra

Nasza kadra

Nasza kadra

Nasza kadra

Nasza kadra

Previous
Next

Iga Wiśniewska "Nocny motyl"

Iga Wiśniewska jest 19-letnią autorką czterech powieści, z których „Nocny motyl” jako pierwsza zawitała na półki księgarni. Jest to wciągająca opowieść o nastolatce, która spełnia marzenia wielu małych dziewczynek i zostaje modelką. Lecz bez obaw, nie jest to typowa powieść młodzieżowa. Pomimo młodego wieku autorka rozsądnie, a nawet brutalnie opisuje, jak dalekie jest dziecięce marzenie od rzeczywistości.

Księżniczka, jak nazywa główną bohaterkę rodzina i znajomi, otrzymała od życia wszystko – kochających rodziców, wspierających przyjaciół, atrakcyjnego chłopaka, a nawet ponadprzeciętną urodę. Odnosi sukcesy w szkole i poza szkołą, aż pewnego dnia decyduje się wziąć udział w konkursie piękności. Początek słodki, wręcz idylliczny, nie trwa długo. Bajeczne pieniądze, blask fleszy i sława to tylko różowa, pokryta brokatem wizja życia kreowanego przez media. Autorka z dużą wprawą kreśli linię pochyłą, po której stacza się bohaterka wraz z rozwojem kariery. Ukazuje świat, gdzie zasady piękna, przyjaźni i miłości zostają wykoślawione przez rządzący czynnik ekonomiczny, zazdrość, układy i łatwe rozwiązania, które nigdy nie są tymi właściwymi. Bohaterka na własnej skórze doświadcza, co oznacza stoczyć się w dół i sięgnąć dna, a co więcej – jak mozolna i trudna jest droga z powrotem na górę.

Powieść pod warstwą wartkiej akcji i szokujących nieraz wydarzeń ma mocno zarysowaną sferę psychologiczną. Młoda autorka świetnie wczuła się w emocje nastolatki podekscytowanej wizją wielkiej sławy i szybkich pieniędzy. Z dużym wyczuciem ukazała, jak niezauważenie dokonuje się zmiana priorytetów i jak późno opadają klapki z oczu, ukazując przerażającą prawdę. Anoreksja, uzależnienie od narkotyków, seks, zdrada – to tyko niektóre z problemów, z którymi musi zmierzyć się bohaterka książki. Jak sobie z tym poradzi? Tego można dowiedzieć się tylko ze stron powieści pt. „Nocny motyl”.

Miałam przyjemność przeczytać wszystkie cztery powieści Igi. Uważam, że jest to autorka, która jeszcze niejednokrotnie zaskoczy i zauroczy czytelników swoim niewątpliwym talentem pisarskim, szerokimi zainteresowaniami oraz zdolnością tworzenia realistycznych bohaterów i porywających historii. Zaczynając przygodę z literaturą w tak młodym wieku, ma przed sobą całe dziesięciolecia, aby rozwinąć skrzydła i pokazać, na co ją stać. Z ciekawością będę obserwować jej wspinaczkę na szczyt.

Polecam!

Gaja Kołodziej

Antologia 2016 Klub Kreatywnego Pisania

Obserwuj Instytut LAI!

Who's Online

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa

Logo SPP

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej nowości: