1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Romantyzm: okres literacki czy epoka historyczna

 

 

Pojęcia romantyzm nie używamy w tym wykładzie jako określenia czysto estetycznego charakteryzującego sztukę w szczególności literacką lat 1822 – 1863. Romantyzm, podobnie jak oświecenie czy renesans, jest w tym rozumieniu kategorią ideologiczną obejmującą zespół poglądów filozoficznych, ekonomicznych, politycznych, moralnych, a także artystycznych zebranych w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789, a następnie wyszczególnionych w amerykańskiej, polskiej, wreszcie francuskiej konstytucji.

Romantyzm to najkrócej wiara w równość wszystkich ze wszystkimi – również nierównych z równiejszymi. Wolność także dla wrogów wolności. Braterstwo, w konsekwencjach skrajnych podważające wartość naturalnych więzów krwi, przejawiające się w afirmacji dla wszelkich patologii.

Ideologia romantyzmu zrodzona została z pięknych idei oświecenia ludu, ulżenia doli ludzi pracy, uznania wartości wewnętrznych pojedynczego człowieka i jak każda epoka w swej końcowej fazie ulega degeneracji: zmienia wolność w anarchię, równość w bezhołowie, braterstwo w rozwiązłość.

Who's Online

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.